Biura XXI wieku - podumowanie

fot. OSWBZ.org
Konferencja

W jakim kierunku zmierza zrównoważone budownictwo?

Konferencja Biura XXI wieku już za nami.

Konferencja „Biura XXI wieku” zorganizowana przez Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Budownictwa Zrównoważonego 16 maja 2017 r. w hotelu Westin w Warszawie, była okazją do szczegółowej analizy najważniejszych korzyści wynikających z wdrożenia nowoczesnych rozwiązań w budownictwie.

Wydarzenie zostało otwarte wystąpieniem prezesa stowarzyszenia, pana Tomasza Augustyniaka. Po krótkiej części oficjalnej rozpoczęła się prezentacja na temat badań zrównoważonego budownictwa na świecie, którą przedstawił gość specjalny z Uniwersytetu Technicznego w Danii – prof. Dr inż. Paweł Wargocki ekspert w dziedzinie badań nad komfortem i jakością środowiska wewnętrznego.

Program merytoryczny konferencji został przygotowany z udziałem deweloperów, zarządców nieruchomości, prawników oraz przedstawicieli środowisk akademickich, a punktem wyjścia do rozmowy w ramach przygotowanych paneli dyskusyjnych była prezentacja raportu „Zużycie energii w budynkach biurowych”[1]. Jak wynikało z analizy zawartej w raporcie udział energii elektrycznej zużywanej przez najemców w badanych obiektach, w całkowitym bilansie energetycznym budynku wahał się od 14% do 65%. Zastosowane metody obliczeniowe pozwoliły na wydzielenie profilu energetycznego najemcy z profilu budynku.

  

W pierwszej dyskusji moderowanej przez Agnieszkę Kalinowską-Sołtys z APA Wojciechowski Architekci, wzięli udział: Zuzanna Paciorkiewicz, Partner w dziale Business Space Asset Services w firmie Cushman & Wakefield, Artur Wysocki ze Skanska Propety Poland oraz Piotr Bartkiewicz z Go4Energy. Uczestnicy panelu omawiali zagadnienia związane z rosnącą świadomością najemców, deweloperów i inwestorów na temat certyfikacji, możliwością racjonalizowania kosztów eksploatacyjnych budynku oraz rolą użytkownika budynku.

W naszej codziennej pracy stawiamy na świadome zarządzanie wiedzą i doświadczeniem, ale także chętnie dzielimy się nią z naszymi partnerami. Chcemy podnosić wiedzę na temat obiektów biurowych wśród property i facility menadżerów, ale także wśród naszych najemców w ramach programu zielonej edukacji. To przecież najemcy użytkując dany budynek mają największy wpływ na zużycie mediów i końcowe koszty eksploatacyjne – powiedział Artur Wysocki, koordynator ds. zarządzania nieruchomościami w Skanska Property Poland.

Biurowce charakteryzują się coraz bardziej skomplikowaną strukturą techniczną i zaawansowaniem konstrukcyjnym zainstalowanych systemów, stąd niezwykle istotne jest wszechstronne podejście do ich eksploatacji oraz dostępu do pełnych danych. Profesjonalne zarządzanie budynkiem ma kluczowe znaczenie dla jego efektywności energetycznej w fazie eksploatacji. Jednak efektywność energetyczne nie może być celem samym w sobie. Kluczową rolą zarządcy jest tak optymalizować zużycie energii, aby nie zmniejszyć komfortu funkcjonowania użytkownika w budynku, z drugiej strony aby ograniczać zużycie energii przykładamy również dużą wagę do kwestii edukacji najemców i wprowadzania racjonalnych modeli zachowań w zakresie korzystania z energii, co jak pokazało badanie ma bardzo duże znaczenie – zauważyła Zuzanna Paciorkiewicz, partner w firmie Cushman & Wakefield.

W panelu zatytułowanym „Biurowe Yin Yang – czyli równowaga między kosztami eksploatacyjnymi a jakością środowiska wewnętrznego” wzięli udział: Arkadiusz Lewenko z Trilux Polska, Marcin Juszczyk z kancelarii Drzewiecki, Tomaszek & Wspólnicy, Marcin Kłosowski z Green Water Solution, Tomasz Pałka z Caverion oraz Paweł Ryszewski z firmy Halton. Dyskusję moderował Krzysztof Kogut z Real Estate Manager. Eksperci rozmawiali o najefektywniejszych rozwiązaniach pozwalających na obniżenie kosztów eksploatacyjnych przy zachowaniu wysokiej jakości środowiska wewnętrznego.

Konferencję zamknęła dyskusja pt. „Najemca dyktuje warunki – biura odpowiadające aktualnym oczekiwaniom.” Aleksandra Krawsz z Kinnarps, dr inż. arch. Jan Cieśla z BuroHappold, Aleksander Szybilski z Cushman & Wakefield oraz Bogusz Parzyszek z Workplace Solutions Eksperci starali się wykazać, że energia, jakość środowiska wewnętrznego i komfort użytkowników wyznaczają ścieżkę rozwoju dla nowoczesnego budownictwa. Rozmową ekspertów kierowała Katarzyna Lipka, Associate Director z Działu Doradztwa i Badań Rynkowych firmy Cushman & Wakefield.

Wdrożenie zasad zrównoważonego rozwoju wiąże się ze spełnieniem oczekiwań użytkowników przy poszanowaniu energii i środowiska naturalnego. To wszystko można osiągnąć przy współpracy inwestorów, projektantów i deweloperów, co staraliśmy się pokazać na tej konferencji. – powiedział Piotr Bartkiewicz, partner w firmie Go4energy.

Uczestnicy konferencji, oprócz pogłębienia specjalistycznej wiedzy popartej badaniami i analizą danych przedstawionych w raporcie pt. „Zużycie energii w budynkach biurowych”, mogli poznać studia przypadków audytów energetycznych, certyfikacji budynków, BIM oraz wpływu środowiska wewnętrznego na produktywność.

O zachowanie równowagi ciała i ducha podczas konferencji zadbała szkoła jogi Shakti, która poprowadziła krótkie warsztaty dla wszystkich uczestników.

Konferencja „Biura XXI wieku” odbyła się w Hotelu Westin, który był pierwszym w Polsce hotelem z certyfikatem LEED for Existing Buldings.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Prezydenta Miasta Szczecin, Polską Federację Rynku Nieruchomości, Polski Związek Firm Deweloperskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz IFMA Polska.

Po tej edycji czujemy, że w kwestii merytorycznej postawiliśmy poprzeczkę bardzo wysoko. Przy organizacji kolejnych wydarzeń będziemy starali utrzymać się ten poziom i ze świeżymi pomysłami, jeszcze bardziej pogłębiać tematykę zrównoważonego budownictwa. Być może już za rok będziemy omawiać kolejne wyniki z badania zużycia energii w budynkach biurowych. Jest to projekt otwarty, każdy deweloper czy inwestor może dołączyć i sprawdzić jak jego budynek wypada na tle innych. – podsumował Tomasz Augustyniak, prezes OSWBZ.

źródło: 

 

 


[1] Raport „Zużycie energii w budynkach biurowych” do pobrania ze strony: http://oswbz.org/raporty/

 

Plus Ekologia

Ogólnopolski magazyn plus Ekologia jako niezależna platforma do wypowiedzi dociera z informacją zarówno do społeczności lokalnej jak i administracji publicznej, przyglądając się uważnie kształtującej się rzeczywistości ekologicznej.
tel.: +48 601 212 657
e-mail: redakcja@plusekologia.pl

Plus Ekologia Tweety

Dołącz do nas

Facebook icon
Twitter icon
YouTube icon
Google+ icon