Jak zabić żubra

Informacja prasowa

Polowanie na żubra.

Raport Greenpeace obnaża mechanizm polowań na żubry w Polsce

W tym momencie 40 polskich żubrów czeka na śmierć z ręki myśliwych w nadleśnictwach Borki i Krynki. Większość z nich nie musi ginąć – nie są chore ani agresywne. Greenpeace Polska publikuje raport, w którym szczegółowo omówiony jest toczący się od lat proceder, w wyniku którego ściśle chroniony gatunek, symbol ochrony polskiej przyrody, staje się gatunkiem łownym.

Pobierz raport >

Dwa tygodnie temu Greenpeace Polska opublikował opinię prawną, w której pokazane zostało, że żubr, jako gatunek chroniony, może być zabijany tylko w bardzo konkretnych sytuacjach i tylko wtedy, gdy niemożliwe jest zastosowanie rozwiązania alternatywnego[1]. Zgodę na odstrzał w takim wypadku wydaje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Jednak bardzo często argumentem za zabiciem żubrów jest „nadmierna liczebność stada”, a prawo do odstrzału sprzedawane jest myśliwym, co czyni z żubra – wbrew polskiemu i międzynarodowemu prawu – gatunek łowny.

Maksymalna liczebność polskich stad została arbitralnie, bez dobrych podstaw naukowych, określona w strategii ochrony żubra, dokumencie przyjętym przez ministra środowiska Jana Szyszkę w 2007 roku. Raport Greenpeace pokazuje, jak ten zapis jest kołem zamachowym procederu, w wyniku którego w Polsce co roku przeprowadza się kilkadziesiąt polowań na żubry, które mogłyby spokojnie dalej żyć w wolnych stadach.

Magdalena Gołębiewska, Greenpeace Polska: „Do żubrów strzela się, bo jest ich za dużo, a za uzyskane z polowania pieniądze, dokarmia się je, by było ich jeszcze więcej – czy to nie jest przepis na doskonałą hodowlę trofeów? Jeśli nic nie zmieni się w obowiązującej strategii zarządzania żubrem w Polsce, przyszłość tego gatunku jest dość oczywista. Kolejne stada żubrów będą powstawały w miejscach, gdzie miejscowe programy, przygotowywane w duchu "Strategii" określą z góry pojemność środowiska i limity liczebności, powyżej których prowadzony będzie regularny odstrzał żubrów w postaci komercyjnych polowań”.

Raportowi towarzyszy prezentacja, ukazująca na czym polega mechanizm polowań na żubry >

Kontakt dla mediów: Krzysztof Cibor, kcibor@greenpeace.org, +48 737 492 266

[1] http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/40-ubrow-wkrotce-padnie-na-polowaniach-Zgody-na-odstrza-ami-prawo-/

O Greenpeace:       

Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, zarówno globalnych jak i lokalnych, zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. Aby zachować swoją niezależność, organizacja nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania finansowane są dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców. W Polsce Greenpeace działa od 2004 roku. Siedziba biura znajduje się w Warszawie.

źródło: 

Plus Ekologia

Ogólnopolski magazyn plus Ekologia jako niezależna platforma do wypowiedzi dociera z informacją zarówno do społeczności lokalnej jak i administracji publicznej, przyglądając się uważnie kształtującej się rzeczywistości ekologicznej.
tel.: +48 601 212 657
e-mail: redakcja@plusekologia.pl

Plus Ekologia Tweety

Dołącz do nas

Facebook icon
Twitter icon
YouTube icon
Google+ icon